wtorek, 29 marca 2016

Wigilijne psy i inne opowieści - Łukasz Orbitowski


         Jak może wyglądać fikcja połączona z brutalnością naszego realizmu? Przesyłka z osobliwą zawartością? Niewyjaśnione samobójstwa? Psy przychodzące już od dziesiątek lat tylko w jeden dzień w roku? Kilka niby zwykłych opowiadań i jeden autor, który pokazuje nową rzeczywistość. 

środa, 16 marca 2016

Unpopular opinions Book TAG!


          Cześć!
        Dzisiaj przychodzę do Was tak jakoś w tygodniu, ponieważ mam rekolekcje i więcej czasu na czytanie oraz prowadzenie bloga. Nie oszukujmy sie, to trochę trwa i wymaga czasu, cierpliwości i pomysłu. Jednak nie na recenzjah się dzisiaj skupimy, ale na TAGu, który ostanio dosyć często pojawia się na blogosferze jak i na polskim BookTubie. Mowa tu o Unpopular Opinions Book TAG, do którego nominowana zostałam przez Wiktora z bloga My Book Town, którego serdecznie pozdrawiam i zarazem dziękuję. Zabierajmy się do roboty!

1. Popularna książka lub seria, której nie lubisz.
          To tak obszerny punkt, że napisanie go w limicie długości posta ( TAK, JEST COŚ TAKIEGO ) graniczyłoby z cudem. Jednak takie najbardziej nielubiane to Papierowe Miasta Johna Greena. Według mnie ta książka była lekko bez sensu. Oczywiście cytaty Margo były jak zawsze mądre i logiczne, ale samo szukanie tej dziewczyny i to jak Quentin cały czas o niej myślał było nie tyle co nudne ale irytujące. Mocno się na tej książce zawiodłam.
          Kolejną jest Eleonora&Park Rainbow Rowell, której recenzja była jedną z moich początkowych, ale także najdłuższych i najbardziej konkretnych... chyba. W każdym bądź razie była to zbyt przesłodzona książka i nie rozumiem jej fenomenu.
          Zostań, jeśli kochasz Gayle Forman miało świetny pomysł, ale w realzacji coś mi zgrzytało, dlatego też nie należy do moich ukochanych książek.


2. Popularna książka lub seria, której wszyscy nienawidzą, ale Ty kochasz.
          Bardzo lubię Dziewczynę z pociągu Pauli Hawkins i myślę, że nie trafia ona do czytelników wciąż pogrążonych w Śródziemniu czy Hogwarcie. Jest to poważniejsza lektura, choć nie powiem, sama określić się nie mogę co do gustów. Dlatego osobiście polecam, a może pokochacie ją jak ja.


3. Trójkąt miłosny, w którym główny bohater/bohaterka, według Ciebie, wybiera złą osobę LUB literacka para, której nie lubisz.
          Hmm, tak na logikę to brać: skoro nienawidzę romansów to omijam szerkim łukiem także trójkaty miłosne. Jednak to nie oznacza, że takich nie czytałam! Logika ta mnie przerasta po prostu... Tak po namyśle jedyną parą, której nie lubię jest Pi-Stachu i Roxana z Domu na Wshodniej Sabiny Jakubowskiej. Roxana czysto mnie denerwowała - idealna, egzotyczna bo czarnoskóra; idealne ciało, a charakter jak u kapryśnego dzieciaka czasem... Miała nagłe napady typu: wszyscy to rasiści, a ja to ofiara. Pi-Stachu był moją ulubioną postacią i aż krew mnie zalewała kiedy byli razem. Wyobraźcie to sobie!


4. Popularny gatunek literacki, po który rzadko sięgasz.
          Jest kilka takich. Young Adult ostatnio bije wszytskie po łbach, a ja wciąż nie mogę się przemóc, by przeczytać coś z tego gatunku. Polećcie ( czy tylko dla mnie to słowo wygląda dziwinie...? sprawdzałam, jest poprawnie ) coś fajnego, a może się uda!


5. Popularny, bądź uwielbiany bohater, którego Ty nie lubisz.
          Nie lubię Americi Singer z Rywalek Kiery Cass. W jednym momencie jest okey, a w następnym już robi z siebie wyuzdaną. W dodatku nie potrafi wybrać między dwoma facetami. Jakby co: jestem Team Maxon, bo Aspen jest mój. Choć nie powiem, obaj potrafią mocno irytować w niektórych momentach.
          Denerwują mnie zarówno Teresa jak i Brenda z Więźnia Labiryntu Jamesa Dashnera... Bark mi na nie słów.
          Cala z Czerwonej Królowej Victorii Aveyard także nie lubię. Maven ma w sobie ten pazur, który tak kocham u bohaterów!


6. Popularny autor, do którego nie jesteś przekonany.
          Tutaj góruje Carlos Ruiz-Zafon. Kiedyś chciałam przeczytać Więźnia Nieba, ale jeszcze przed połową zwyczajnie się poddałam. Do dzisiaj nie wiem dlaczego.


7. Popularny wątek/motyw, którego masz już dosyć.
          Nie będę jedyna jeśli wymienię trójkąt miłosny. Nie znam się na związkach i miłosnych problemach nastolatek, jednak ufam doświadczonym, którzy mówią, że takie coś nie istnieje. Więc trzymajmy się tego. Przeżyję takie oto cuś jeśli na pierwsym planie będzie akcja.  
          Nie wiem czy mogę to tu zaliczyć, jednak na prawdę mocno denerwują mnie opisy wewnętrzne bohaterek podzas pocałunków. Rozumiem, że tak można. JEDNAK TAKIE COŚ ZDARZAŁO SIĘ NIEKIEDY NA KILKA STRON. I nie w jednej książce, ale to już chyba zaraziło wszytskich... Przepraszam, to musiało wreszcie wyjść i wszcząć protest na ten temat. 


8. Popularna seria, której nie chcesz przeczytać. 
          Hmm. Powiem, że tak na prawdę nie lubię się ograniczać i nawet jeśli nie lubię romansów to bez problemu takowy przeczytam ( co z tego, że może mi to zająć nawet 3 miesiące? ). Aktualnie jest to Dotyk Julii.


9. Mówi się, że „Książka jest zawsze lepsza od filmu", 
ale który film lub serial, podobał Ci się bardziej niz książka? 
          Nie oglądam aż tak wielu filmów, a nawet jeśli, to rzadko się zdarza, bym czytała książkę i obejrzała jej ekranizację. Przkro mi, ale na tę chwilę nie mam nic takiego. Wszyscy mówią, że Zostań, jeśli kochasz... ale jeszcze nie oglądałam.


Do Unpopular Book Tag nominuję:
- Patrcyję z bloga Biblioteczka Pati
- Julię z bloga Zatracona w Lepszym Świecie
- Adama z bloga Otwarta Księga 
- Janka z bloga Subiektywnie
- Poetkę z bloga Życie Wśród Książek
- Aredhel z bloga City of Dreaming Books

sobota, 12 marca 2016

Emma i ja - Elizabeth Flock


          Rodzina powinna kojarzyć się z ciepłem, bezpieczeństwem i wzajemnym zaufaniem. Większość ludzi zna to uczucie, jednak coraz liczniejsi znają także tą złą stronę, gdzie w domu jest przemoc, zło, pustka, alkohol i wzajemne problemy. Taki dom ma ośmioletnia Caroline Parker, której życie diametralnie zmieniło się w kilka ciężkich tygodni. Do jej rodziny wkroczył Richard - nowy mąż mamy. Carrie wraz z siostrą Emmą stara się jakoś przeżyć, a ze strony mamy na pomoc liczyć nie może. Wszytskie te wydarzenia prowadzą do nieuchronnej tragedii. 

sobota, 5 marca 2016

Kamień i sól - Vitoria Scott


         
         Ostatnimi czasy w świecie nastoletniej Telli Holloway działo się sporo. Musiała wraz z rodzicami przeprowadzić się na koniec świata ( bo jak tu żyć bez komputera i zasięgu? ), by jej chory na niespotykaną chorobę brat czuł się choć odrobinę lepiej. Pewnego zwykłego dnia zostaje wplątana w Piekielny Wyścig, który zagwarantuje zdrowie dla Cody`ego. Jednak nie jest to coś co polega na skakaniu przez tyczkę. Pierwsze dwa mordercze etapy za nami. Zostały kolejne.